Dagens PS

Expert: Viktigt att det blir varaktigt

Hormuzsundet har öppnat för kommersiell sjöfart igen. Arkivbild.
Hormuzsundet har öppnat för kommersiell sjöfart igen. Foto: Altaf Qadri /AP/TT

Oljepriserna hade på fredagseftermiddagen sjunkit 11–12 procent. Christian Kopfer säger att marknadens reaktion speglar en ökad chans för att det ska bli fred.

Beskedet om att Hormuzsundet öppnar märktes direkt på oljepriserna som sjönk kraftigt. Och det i sin tur ger billigare bensinpriser.

Den minskningen kommer att slå igenom väldigt snabbt. Det kommer man att märka nästan direkt, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Securities.

Oljepriserna hade på fredagseftermiddagen sjunkit 11–12 procent. Christian Kopfer säger att marknadens reaktion speglar en ökad chans för att det ska bli fred.

Och blir det fred så kommer priserna att fortsätta ner.

Samtidigt är det viktigt att det leder till något som varar.

Om sundet skulle vara öppet så länge som vapenvilan varar och stängas igen, då har vi inte vunnit så mycket.

Det kommer att ta ett tag innan oljepriserna ligger på samma nivåer som de låg på innan kriget bröt ut. Christian Kopfer tror att det kommer att dröja till i höst.

Man kommer att behöva bygga upp lager igen. Man behöver även reparationer på infrastruktur och starta upp oljeproduktionen. Så det finns en del störningar som måste rättas till.

Mest lästa i kategorin

Volontärer rensar bort bråte från en byggnad som skadats av en amerikansk-israelisk attack i Teheran den 15 mars. Arkivbild.
Konflikter

Israel: Irankriget kostar 100 miljarder

12 apr. 2026