Dagens PS

Joe Biden hoppar av presidentkampanjen

Joe Biden
President Joe Biden. Arkivbild. (Foto: SUSAN WALSH/AP/TT)
TT Nyhetsbyrån
TT Nyhetsbyrån
Uppdaterad: 21 juli 2024Publicerad: 21 juli 2024

USA:s president Joe Biden ställer inte upp i höstens presidentval.

“Jag tror att det ligger i mitt partis och landets bästa intresse för mig att kliva av och fokusera helt och hållet på att fullfölja mina plikter som president under resten av min ämbetsperiod”, skriver han i ett brev publicerat på X.

Medan 81-åringen återhämtat sig från en covidinfektion har kraven vuxit på honom att kliva åt sidan.

Totalt har över 30 demokratiska ledamöter i representanthuset, och tre senatorer, uppmanat honom att lämna vidare stafettpinnen.

Bidens kampanjledare Jen O’Malley Dillon medgav tidigare i veckan att stödet för presidenten svajar, men insisterade på att han “absolut” skulle ställa upp i valet.

Enligt amerikanska medieuppgifter har även den förre presidenten Barack Obama och den tidigare talmannen i representanthuset, Nancy Pelosi, uttryckt tvivel om Bidens förmåga att vinna över Republikanernas Donald Trump.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS