Dagens PS

Ny metod för fjärranalys av markområden

Norconsult
Norconsult arbetar nu med en ny effektiv analysmetod för ruttplanering och prioritetsklassad markyta. (Illustration: Rubrik & Norconsult)

Fjärranalys blir allt viktigare som grund för samhällsbyggande och digitaliseringens utveckling skapar nya metoder för framtagande av fakta om omgivningen.

Det var under fösta världskriget som fjärranalys utvecklades i syfte att uppskatta fiendens militära styrka. I dag kan det användas till det mesta. Och vid samhällsbyggande och klimatforskning är det ett nödvändigt verktyg.

Norconsult arbetar nu med en ny effektiv analysmetod för ruttplanering och prioritetsklassad markyta. Metoden kan exempelvis användas för att ta fram den mest miljövänliga och kostnadseffektiva sträckan för en ny väg eller för att hitta den kortaste vägen för en ny kraftledning. Metoden kan även användas för att riskklassa markområden.

Utifrån geografiska kartunderlag samt flyg- eller drönarfoton görs prioritetsklassning och viktningen märks ut i olika datalager varpå optimala rutter tas fram med hjälp av algoritmer i programvaran. Det ger en sammanslagen karta med värden, färger och polygoner i markområdet, där framkomliga områden får ett lågt värde medan ett naturreservat får ett högt värde.

Läs mer: Norconsult föreläser om hållbar inomhusmiljö i skolan

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.