Dagens PS

Åf Pöyry föreslår ny styrelseordförande

Tom Erixon, vd och koncernchef på Alfa Laval, har blivit föreslagen som ny styrelseordförande för Åf Pöyry. (Foto: Alfa Laval)
Tom Erixon, vd och koncernchef på Alfa Laval, har blivit föreslagen som ny styrelseordförande för Åf Pöyry. (Foto: Alfa Laval)
Teknikdygnet
Teknikdygnet
Uppdaterad: 17 sep. 2020Publicerad: 16 sep. 2020

Åf Pöyrys valberedning föreslår Tom Erixon som ny ordförande för styrelsen till årsstämman 2021. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Nuvarande ordförande Anders Narvinger, efter sju år som ordförande, har avböjt omval vid nästa årsstämma.

Tom Erixon kommer senast från Alfa Laval där han är VD och koncernchef. Han är för närvarande även ordförande i Teknikföretagens styrelse och ledamot i Bolidens styrelse.

Resterande förslag kommer meddelas i kallelsen till årstämman som hålls i slutet av april 2021.

Läs mer: Hon är Afrys nya HR-chef

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Lagerrensning pågår nu! →

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.

Fynda nu
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS