Dagens PS

Techjättarnas appbutiker synas i sömmarna

Konkurrensmyndigheter i Australien granskar appbutikerna som Apple och Google tillhandahåller genom App Store och Play Store. (Foto: TT)
Konkurrensmyndigheter i Australien granskar appbutikerna som Apple och Google tillhandahåller genom App Store och Play Store. (Foto: TT)

Konkurrensmyndigheter i Australien granskar appbutikerna som Apple och Google tillhandahåller genom App Store och Play Store.

Australiens konkurrensmyndigheter uppger i dag att de ska granska appbutikerna som storbolagen Apple och Google tillhandahåller genom App Store och Play Store.

Frågor som skall utredas inkluderar användandet och delandet av data via apparna, konkurrensen mellan plattformarna och huruvida mer pristransparens behövs, enligt ett pressmeddelande från ACCC.

Delia Rickard från ACCC säger att appar har blivit oumbärliga verktyg för det dagliga livet och har blivit ännu viktigare för företag att marknadsföra, växa och sköta sin verksamhet.

Vidare kommenterar Delia att tillgången till en plattform kan ge betydande försäljning medan utebliven åtkomst kan vara en stor motgång och att denna processen ska vara mer transparent.

Mest lästa i kategorin

En militärklädd man framför datorn med en vapenbärande kollega i förgrunden.

Svenska officerare inte imponerade av AI: "Undermåligt"

13 apr. 2026
Mycket data är på rymmen i denna it-attack. (Foto: appshunter.io on Unsplash)

Dina personuppgifter kan ha läckts i attack mot Booking.com

13 apr. 2026