Dagens PS

Snart kan du sopa igen spåren efter dig

Facebook kommer senare i år att lansera ett verktyg som gör det möjligt att radera historik. (Foto: TT)
Facebook kommer senare i år att lansera ett verktyg som gör det möjligt att radera historik. (Foto: TT)

Facebook kommer senare i år att lansera ett verktyg som gör det möjligt att radera historik.

Facebook kommer senare i år att lansera ett verktyg som gör det möjligt att radera historik. Det uppgav finanschefen David Wehner vid en konferens, rapporterar CNBC.

Verktyget tillkännagavs under Facebooks F8-konferens i maj 2018 och kommer att påverka företagets förmåga att driva riktad reklam mot användare.

Genom att användare kan ta bort information om appar och hemsidor begränsas Facebooks förmåga att tillämpa riktad reklam baserat på tillgänglig data.

”Det kommer att ge oss viss motvind vad gäller att ha effektiv riktad reklam som förr”, sade David Wehner.

Facebook presenterade verktyget som en reaktion på dataskandalen med Cambridge Analytica tidigare under 2018. Enligt nyhetssajten Buzzfeed offentliggjordes verktyget när det bara befann sig i idéfasen.

Mest lästa i kategorin

På onsdag kommer domen från Patent- och marknadsdomstolen. Arkivbild.

Google om Pricerunners krav på 77 miljarder: ”Diffust antagande”

29 juni 2026
Betalningar

Hej då Visa och Mastercard - nytt betalsystem från 2026

22 juni 2026