Dagens PS

Rejlers får förnyat ramavtal med Elvia

Rejlers
Rejlers har fått förnyat ramavtal som gäller kontroll av kondensatorbatterier vid alla Elvias transformatorstationer i Oslo och Viken. (Foto: Rejlers)

Norska Elvia förnyar sitt ramavtal med Rejlers. Avtalet gäller kontroll av kondensatorbatterier vid alla Elvias transformatorstationer i Oslo och Viken.

Rejlers har samarbetat med Elvia länge och det nya ramavtalet löper på två år med möjlighet till två års ytterligare förlängning.

”Vi uppskattar Rejlers spetskompetens och har positiva erfarenheter av deras tjänster från tidigare projekt gällande kondensatorbatterier, säger Ingvild Spurkeland, nätplanerare och projektledare på Elvia i ett pressmeddelande.

Kondensatorbatterierna säkerställer en stabil strömförsörjning både till kommersiella byggnader och till privathushåll. Underhållsarbetet är en viktig del av verksamheten och kontrollarbetet kommer att utföras på sommaren när elnätet är som minst belastat.

Läs mer: Rejlers deltar på DI:s Agendasättarna: Energi

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Mest lästa i kategorin

Internationella rymdstationen ISS i omloppsbana runt jorden, där liknande datorsystem redan används för att testa framtidens teknik. (Foto: Canva)

Google och NASA utvecklar robotläkare för rymden

01 nov. 2026
Telenors koncernchef Benedicte Schilbred Fasmer varnar för säkerhetsriskerna med Elon Musks satellitnätverk Starlink. Hon pekar särskilt på bristen på insyn och frånvaron av samma hårda regler som gäller för traditionella fiberoperatörer. (Foto: Stian Lysberg Solum/NTB)

Telenors chef varnar: Starlink hotar säkerheten och konkurrensen

30 okt. 2026
Microsofts vd Satya Nadella presenterar Azure Boost DPU på bolagets Ignite-konferens tisdagen den 19 november 2024 i Chicago. (Foto: Charles Rex Arbogast/AP)

Nu visas monstersiffran upp: Microsofts Azure spräcker miljardgränsen

29 okt. 2026