Dagens PS

Mardrömsstart för Apples Iphone X

Överlag får Iphone X skyhögt betyg av användarna - utom på två områden. (Foto: TT)
Överlag får Iphone X skyhögt betyg av användarna - utom på två områden. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 25 dec. 2017Publicerad: 25 dec. 2017

Teknikjätten Apple sägs minska sina beställningar rörande flaggskeppsmobilen Iphone X.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det skriver taiwanesiska tidningen Economic Daily News och hänvisar till källor i leverantörsledet.

Den tidigare planerade leveransen av 50 miljoner enheter under det första kvartalet 2018 minskas nu till 30 miljoner.

Taiwanesiska Iphone X-leverantören Foxconn sägs också ha stoppat nyanställningar tillsvidare.

Tidigare har analytikerna hos JL Warren Capital och Sinolink Securities sänkt sina försäljningsprognoser för Iphone X. JL har minskat sina prognoser för flaggskeppsmodellen och ser nu 25 miljoner sålda enheter under det första kvartalet vilket är en minskning mot deras tidigare prognos på 35 miljoner. Sinolink Securities räknar med 35 miljoner sålda enheter, även här en minskning med 10 miljoner stycken.

Anledningen till att modellen inte säljer så bra som förväntat menar JL Warren Capital är ett för högt pris samt att den saknar tillräckliga nya innovativa funktioner, skriver Bloomberg News.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS