Samsungs smartphone Galaxy S7 är sårbar för säkerhetshålet Meltdown, enligt en grupp österrikiska forskare. Det rapporterar Reuters.
Forskare varnar för Samsung-telefon


Mest läst i kategorin
Det försätter potentiellt miljontals mobiler i fara, då hackers kan angripa mobilen.
Enligt forskarna kan det finnas fler telefoner som är berörda, då telefontillverkarna själva inte bedöms veta hur man ska åtgärda problemet.
Samsung har tidigare uppgett att man rullat ut nya uppdateringar i januari och juli i syfte att skydda Galaxy S7 mot Meltdown.
Enligt en talesperson för Samsung finns det inga bekräftade fall där Meltdown använts för att angripa en S7-telefon och delger att det finns inga andra Samsung-telefoner som bedöms vara sårbara.
Forskargruppen ska presentera sina resultat under vid en säkerhetskonferens i Las Vegas.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.