Dagens PS

Facebookchefen grillas i konkurrensutredning

Facebookchefen Mark Zuckerberg förhörs av den amerikanska tillsynsmyndigheten FTC i konkurrensutredningen kring bolaget. (Foto: TT)
Facebookchefen Mark Zuckerberg förhörs av den amerikanska tillsynsmyndigheten FTC i konkurrensutredningen kring bolaget. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 21 aug. 2020Publicerad: 21 aug. 2020

Facebook-chefen Mark Zuckerberg har förhörts av den amerikanska tillsynsmyndigheten FTC i konkurrensutredningen runt det egna bolaget. Det rapporterar CNBC.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det är oklart vad Zuckerberg pratade om, men uppgifterna markerar senaste tecknet på att FTC skrider framåt med sin utredning som öppnades under förra året.

Förhöret innebär inte nödvändigtvis att myndigheten kommer att gå vidare med en rättslig process mot Facebook.

Det sker mot bakgrund av att Zuckerberg, tillsammans med bolagschefer på andra teknikjättar, förhördes av det amerikanska representanthuset under förra månaden rörande just konkurrensfrågor.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
December-rea: 30% på smarta Philips Hue-belysningsprodukter
Philips Hue Logo

Inred ditt hem – inifrån och ut – med smarta armaturer, lampor, lampknappar, plugs och smarta övervakningskameror och sensorer. Med smart belysning och hemsäkerhet från Philips Hue kan du göra mer än du trodde var möjligt. Just nu pågår decemberrean för fullt med 30 % på en mängd produkter.

Handla smart belysning & hemsäkerhet
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Motor

Rasar mot ändringen på Blocket: "Allt är bortblåst"

24 dec. 2025
ANNONS
ANNONS