Dagens PS

AI då – nu behövs ännu en chef

Nya regler kring hur AI får användas i USA
Vice president Kamala Harris har nu presenterat USA:s första regeringspolicy när det gäller hur myndigheter ska och får använda AI. (Foto: Matt Kelley/AP-TT)

Nu har USA fått sin första myndighetspolicy för hanteringen av artificiell intelligens. Den innefattar bland annat en övergripande, ny chefsnivå.

Vita huset i USA har utfärdat landets första regeringsövergripande policy.

Vicepresident Kamala Harris presenterar den första omfattande policyn för att ”minska riskerna kring artificiell intelligens”.

Ambitionen är att ”säkerställa att Amerika leder vägen inom ansvarsfull AI-innovation”, skriver man i regeringspolicyn.

”Stärka säkerheten”

Det handlar om ”omfattande åtgärder för att stärka AI-säkerhet och säkerhet, skydda amerikanernas integritet, främja rättvisa och medborgerliga rättigheter, stå upp för konsumenter och arbetare, främja innovation och konkurrens” samt inte minst att ”främja amerikanskt ledarskap runt om i världen”.

En ny chef per myndighet

The Verge som analyserat dokumentet konstaterar att alla amerikanska myndigheter nu måste skaffa sig en AI-chef.

Dessutom måste myndigheterna framöver rapportera vilka system de använder och vilka risker som finns med dessa.

Övervakar AI

De nya AI-cheferna får som ansvarsområde att övervaka användningen av AI-tekniken.

Chefen kommer att ha ansvar är det gäller att ge råd om AI-användning, koordination och spårning av myndighetens aktiviteter, främja användningen men samtidigt bevaka riskerna.

Ska rapportera varje år

Alla federala myndigheter ska inrätta styrgrupper för tekniken och lämna en årlig rapport till Vita huset om AI-system, risker och hur man ska minska riskerna.

Allra mest hisnande är naturligtvis det framtida perspektivet: Är en chef för AI bara ett steg på vägen mot en chef skapad av AI?

Läs mer:

Så många chefer vill ersätta dig med AI. Dagens PS

EU:s nya AI-regler klubbade – detta gäller i unionen. Dagens PS