Därför tokrusar börspappret.
Kursexplosion på börsen - grattis alla vinnare


Mest läst i kategorin
Fastighetsmiljardären Erik Selin har blivit delägare i modulhustillverkaren Zenergy och dessutom ”fixat en storbeställning åt bolaget”.
Det här uppger Di.se och konstaterar att nyheten har fått bolagets aktie att sticka i väg med över 150 procent på Aktietorget, där bolaget är noterat.
Beställningen som nu gett aktien eld i baken innefattar enligt Di drygt 750 lägenheter, som ska levereras under fem år. Försäljningsvärdet uppgår enligt artikeln till mer än 700 miljoner kronor.
Zenergy har tecknat en avsiktsförklaring med bolaget K-fastigheter där ett ramavtal gör gällande att det blir ett långsiktigt samarbete. K-fastigheter förbinder sig samtidigt att köpa modulhus av Zenergy.
MISSA INTE: Han säljer lyxstugan – spana in prislappen >
LÄS ÄVEN: ”Det finns ingen säkrare investering” >

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









