Har “vinstvarnat i smyg”, enligt analytiker.
Fortsatt kräftgång för börsfavoriten


Mest läst i kategorin
H&M har släppt delårsrapport på torsdagsmorgonen, den var i linje med förväntan men trots det öppnar klädjättens aktie ned på Stockholmsbörsen. Kursen backade 2,2 procent i den inledande handeln och fallet utvidgades till 4,7 procent efter elva minuter, och för en liten stund sedan – strax före klockan 9.30 – var H&M-aktien ned med hela 6,4 procent, konstaterar Di Börsmorgon.
“Det är uppenbarligen så att H&M har det väldigt tungt. Den stora frågan kvarstår: hur bra är man på onlinehandeln och hur mycket äter den av den vanliga handeln. Där får vi inget svar i dag tyvärr. Jag delar inte fullt ut pessimismen i studion. Man startar butiker där man växer och tjänar pengar, samtidigt som man stänger andra butiker. man är aktiv och försöker ha en bra mix i butikerna. Fokus måste bli att få ut mer information om onlineförsäljningen”, säger Joakim Bornold, sparekonom på Nordnet, i programmet.
Di:s analytiker Richard Bråse kallar H&M-rapporten för “en smygvarning”.
“Så det känns inte alls särskilt bra det här”, säger Bråse apropå klädbolagets flaggning för en avmattning i försäljningen i slutet av september.
Även Lindabs aktie faller – kursen är ned med 1,1 procent på beskedet att vd:n sparkas.
Där utöver märks gruvbolaget Lundin Mining och biometribolaget Fingerprint Cards i botten, ned 2,4 respektive 2,3 procent, enligt Di Börsmorgon.
Bussbolaget Nobina lyfter däremot med 5,8 procent efter morgonens rapport.
Där till SKF stiger 1,2 procent medan Atlas Copco och Volvo stiger 0,8 procent vardera.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.