Dagens PS

Firar med att ge bort 1,6 miljarder

Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 15 nov. 2017Publicerad: 15 nov. 2017

“Vi har gjort sådana här satsningar tidigare”, säger Marcus Wallenberg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Han är vice ordförande i Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, KAW, som på tisdagen firade att den stöttat svensk forskning i nästan 100 år.

Stiftelsen gör nu en jubileumsdonation på 1,6 miljarder kronor till forskning inom artificiell intelligens, ai, och kvantteknologi, skriver Dagens Industri.

“Det är ju så tydligt hur fort det går i omvärlden och Sverige måste hänga med i utvecklingen. Det är därför vi gör den här satsningen inom ai och kvantteknologi”, säger Marcus Wallenberg till tidningen.

Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse grundades den 19 december 1917 och har enligt Di under åren delat ut 24 miljarder kronor.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS