Unga akademiker lämnar kontoren och söker jobb hos miljardärer. Medan AI och uppsägningar skakar kontorsvärlden växer ett nytt karriärspår fram – som nanny, assistent eller kock åt de superrika.
Hetaste jobbet: Nanny till miljardär


Mest läst i kategorin
Yachter, privatjet och höga löner lockar en ny generation bort från skrivborden.
Många unga på andra sidan Atlanten väljer att lämna det traditionella arbetslivet för ett mer rörligt och exklusivt jobb, i miljardärernas värld.
Missa inte: Miljardären hotar lämna New York – efter Mamdanis seger. Dagens PS
Nya drömjobbet: nanny till miljardär
Generation Z gör revolt mot skrivbord och chefsroller. Många vill styra sitt eget arbetsliv och söker trygghet i det otrygga. Men nu växer en ny trend fram. Enligt Business Insider väljer många unga i USA att arbeta för ultrarika familjer i stället för att klättra i företagsstegar.
Ett exempel är 28-åriga Cassidy O’Hagan, som har rest världen runt som nanny åt miljardärer, från Maldiverna till Dubai. Jobbet kommer med lyxvilla, privatkock, chaufför och förmåner som de flesta bara kan drömma om.
O’Hagan lämnade en lovande karriär inom medicinsk försäljning efter att ha insett att livet bakom skrivbordet inte passade henne. Hon berättar att jobbet som nanny inte bara gav bättre villkor, utan också mer frihet och mening.

Senaste nytt
Unga akademiker sticker ut
Brian Daniel, grundare av Celebrity Personal Assistant Network, säger att efterfrågan på privat personal ökar kraftigt i takt med att de ultrarikas hushåll växer. Han uppskattar att det nu finns omkring 1 000 specialiserade rekryteringsbyråer globalt, varav hälften i USA.
“Aptiten är omättlig”, säger han till Business Insider och beskriver utvecklingen som ett tecken på hur snabbt förmögenheterna växer bland världens rikaste.
Han menar att branschen dessutom har förändrats. Det är inte längre bara erfarna hushållsarbetare som söker sig dit, utan i allt högre grad unga med universitetsexamen som valt bort kontorslivet för något mer dynamiskt och personligt.
Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Sexsiffriga löner och gästhus
För många unga handlar valet lika mycket om ekonomi som livsstil. Enligt Business Insider kan en nanny i dag tjäna upp till 150 000 dollar per år, medan en “director of residences”, som ansvarar för flera lyxvillor, erbjuds upp till 280 000.
Efter pandemin har konkurrensen om arbetskraften dessutom hårdnat, vilket drivit upp lönerna ytterligare. Daniel säger att arbetsgivare nu lockar med allt från egna gästhus och tjänstebilar till fria måltider och pensionsförmåner.
Han beskriver det som ett läge där de rika “kastar in hela kökssänkan” för att behålla rätt personal.
Lyx med baksida
Men bakom de blanka ytorna finns också en annan verklighet. Flera som arbetar i miljardärsvärlden beskriver långa dagar, ständig tillgänglighet och ett arbete där det privata ofta flyter ihop med det professionella.
O’Hagan berättar att hon lever nära familjerna hon arbetar för och att arbetet ibland kan vara ensamt. Hon har tillbringat flera jular och födelsedagar tillsammans med arbetsgivarna i stället för sin egen familj.
Sekretess är dessutom en central del av jobbet. De flesta tvingas skriva under omfattande tystnadsavtal, och sociala medier måste hållas helt rena. Daniel berättar att personalen förväntas lösa allt som uppstår, från praktiska problem till plötsliga nödsituationer, utan att tappa fattningen.
Trots den höga arbetsbelastningen upplever många, precis som O’Hagan, att jobbet erbjuder något som få kontorsyrken kan: direkt mänsklig kontakt, variation och meningsfullhet.
Aldrig hetare att jobba för miljardär
Daniel menar att vi befinner oss i en tid där klassiska karriärvägar rasar samman, samtidigt som rikedom koncentreras till färre händer. Enligt Business Insider har antalet miljardärer ökat från drygt 300 år 2000 till över 3 000 i dag, och varje ny miljardär behöver personal.
“Det har aldrig funnits ett bättre tillfälle i historien att arbeta inom privat service”, säger Daniel till Business Insider.
Han beskriver utvecklingen som ett resultat av den växande ekonomiska klyftan, en värld där vissa förlorar sina jobb till AI, medan andra skapar helt nya karriärer genom att ta hand om de allra rikaste.
Läs även: Techmiljardären oroad: “Unga kan överge kapitalismen”. Dagens PS

Nyfiken skribent som bevakar privatekonomi, världen och finans – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på ekonomi och omvärld.

Nyfiken skribent som bevakar privatekonomi, världen och finans – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på ekonomi och omvärld.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet












