Dagens PS

Finansinspektionen: Bankerna tjänar mer på bolån

FI hushåll
FI spår att mer än vart tionde hushåll skulle gå back om boräntan är 7 procent. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 12 nov. 2021Publicerad: 10 nov. 2021

Trots rekordlåga räntor tjänar bankerna mer på bolån, enligt ny statistik från Finansinspektionen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Siffrorna från Finansinspektionen, FI, visar att bankernas bruttomarginal på bolån ökade med 7 punkter under årets tredje kvartal till 1,49 procent vid utgången av kvartalet.

Det är en marginell ökning från slutet av andra kvartalet, då bankernas bruttomarginal på bolån var 1,42 procent, enligt FI.

Myndigheten skriver i ett pressmeddelande att kostnaderna för bankerna minskat något samtidigt som bolåneräntorna ökat, det vill säga under årets tredje kvartal.

FI deklarerar att kvartalssiffrorna hur stor bruttomarginal bankerna har på bolån syftar till att guida bolånekunder och öka deras möjligheter att förhandla till sig bättre ränta.

”Ökad insyn minskar det informations- och kunskapsunderläge som alltför många bolånekunder befinner sig i”, skriver FI.

Läs även: SBAB: Rallyt slut – därför faller bostadspriserna

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS