Dagens PS

Efter nedläggningsrykten - VD förnekar jätteköpet

(Foto: TT)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 21 feb. 2017Publicerad: 21 feb. 2017

På måndagen skrev flera svenska medier, även DagensPS.se, om branschtidningen Market.se:s stora avslöjande: att giganten Media Markt kommer att lämna Sverige inom kort. Kontrakten om en försäljning av samtliga 27 varuhus är redan påskrivna och köpare blir den norska Expert-koncernen, rapporterade tidningen med hänvisning till centrala källor med insyn i processen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Men nu går norska expert ut och dementerar uppgifterna. I en intervju med SvD Näringsliv är vd:n Ronny Blomseth kort och koncis.

Ska Expert ta över Media Markts varuhus? undrar SvD.

”Nej”, blir svaret.

Och när tidningen undrar var ryktena kommer ifrån svarar han:

”Det kan jag inte kommentera, jag har ingen insyn till vad de refererar till.”

Och från tyska Media Markts håll är det märkligt tyst. Storspelaren vill varken bekräfta eller dementera nyheten om en påstådd nedläggning i Sverige.

”Det här är en ägarfråga”, säger bolagets pressansvariga Anna Sjödin och hänvisar till ägarbolaget Media Saturn, som i sin tur inte vill svara på frågor, enligt SvD.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS