Dagens PS

DI: Mystisk kursrusning förbryllar alla

ANNONS / SPONSRAD
ANNONS / SPONSRAD
Uppdaterad: 22 nov. 2021Publicerad: 26 jan. 2018

Aktien har rusat över 130 procent sedan årsskiftet - ingen vet varför.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Forskningsbolaget Active Biotech har rusat med över 130 procent sedan årsskiftet men ingen tycks veta varför.

aktieinvest-sponsorbanner

Företagets vd Helén Tuvesson uppger till Di att bolaget noterat kursuppgången men att man inte har någon förklaring.

”Vi har inte offentliggjort någon information som kan förklara saken, troligen handlar det om spekulation”, säger hon.

Det kan i sammanhanget dock konstateras att Active Biotech var den största förloraren på Stockholmsbörsen under fjolåret. Aktien noterades för att kursras på hela 83 procent efter flera bakslag i forskningsstudier.

Idag handlas Active Biotech ned 9,3 procent till 4,055 kronor som senast betalt.

Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS / SPONSRAD
ANNONS / SPONSRAD

Detta är en artikel publicerad på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

ANNONS / SPONSRAD
ANNONS / SPONSRAD

Detta är en artikel publicerad på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS