Dagens PS

Det kan få bubblan att spricka

Tobin Properties vinstvarnar för helåret 2018. Förlusten kan bli upp emot 30 miljoner kronor. (Foto: TT)
Tobin Properties vinstvarnar för helåret 2018. Förlusten kan bli upp emot 30 miljoner kronor. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 30 okt. 2017Publicerad: 30 okt. 2017

Experter ser stora risker med spekulationen på skenande markpriser.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Med många nya aktörer trodde politikerna att effekten skulle bli lägre byggkostnader och billigare bostäder.

Det konstaterar Dagens Industri och uppger att det dess värre inte gick som planerat, “resultatet blev det motsatta”, markpriserna har skenat i väg och byggföretag har dragit sig ur.

“På bara tre år år, från 2013 till 2016, har intäkterna för stadens markförsäljningar ökat från 255 miljoner kronor till 4,2 miljarder, en uppgång med 1.563 procent”, skriver tidningen, som uppger att även i Uppsala rusar markpriserna.

Men när det gäller Stockholm beskriver experter som uttalar sig i artikeln utvecklingen som “en uppblåst spekulationsbubbla”.

Och JM, en av storbolagen i branschen, har helt sonika låtit bli att ge sig in i leken.

“När jag ser listan på de aktörer som köpt marken så är det många jag aldrig hört talas om”, säger Johan Skoglund, vd på JM, till Di, som berättar att det råder en boom bland antalet nya aktörer i branschen och att antalet bostadsutvecklare tiodubblats på bara ett par år.

Även NCC är återhållsam att kasta sig in i den här typen av bräckliga projekt, framgår det.

Alla nya aktörer har, enligt en expert, Magnus Meyer, vd för analysföretaget WSP, “eldat på marknaden”, säger han i artikeln.

“Många började från noll och har snabbt velat få in projekt i sina portföljer, vilket gjort att de ofta varit aggressiva i sin prissättning när de köpt mark eller fastigheter som kan utvecklas”.

ANNONS

En annan expert, Ted Lindqvist, vd på fastighetsanalysbolaget Evidens, pratar om en “huggsexa” och att riskvilliga aktörer slår ut mer försiktiga konkurrenter.

Den stora frågan nu är om bostadsköpare – som tidigare – är beredda att betala för de uppdrivna markpriserna; om så inte är fallet väntas kalkylerna rasa ihop och spekulationsbubblan är ett faktum.

“Det är klart att även vi har en oro för vad som händer om det vänder. Det är ju ett jätteåtagande man har som byggherre, och om man inte blir av med sina lägenheter är det otroligt tufft att klara den ekonomin”, säger Håkan Falk på Stockholms stad till Di och tillägger att det är rädslan för konkurs som skrämmer; att stå där “med halvfärdiga hus”, som han säger.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS. Har tidigare varit kriminalreporter, allmänreporter, nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och chefredaktör för en branschtidning.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS. Har tidigare varit kriminalreporter, allmänreporter, nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och chefredaktör för en branschtidning.

ANNONS
Jämför billigaste bolån

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra Sveriges billigaste bolån.

Jämför här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
Spela klippet

Sänkta sparskatten: Unga redo att spara mer

Efter tolvslaget på nyårsnatten blev det skattefritt att spara 150 000 kronor på ett så kallat ISK-konto. Den sänkta sparskatten lockar särskilt unga att vilja spara mer. Det visar en undersökning från nätmäklaren Nordnet där sex av tio unga uppger att de kommer att öka sitt sparande i spåren av skattesänkningen. Goda nyheter för regeringen […]