Det visar nya siffror från den statliga bolånebanken SBAB. Bostadspriserna steg med 0,4 procent i juni.
Bostadspriser steg mer än vanligt i juni

Bostadspriserna steg mer än de brukar i Sverige i juni.
Det visar nya siffror från den statliga bolånebanken SBAB. Bostadspriserna steg med 0,4 procent i juni.
En blygsam uppgång, men stark för att vara en junimånad, enligt Robert Boije, chefsekonom, SBAB.
Lägenheterna steg med 0,6 procent i juni för Sverige som helhet och huspriserna med 0,3 procent.
Mest steg priserna för både hus och lägenheter i mellersta Sverige, medan lägenhetspriserna sjönk i norra Sverige och Storgöteborg. Huspriserna föll i sin tur i norra Sverige och Storstockholm.
Bostadspriserna fortsätter öka de två närmaste åren, mellan 4 och 5 procent per år, spår Boije, eftersom hushållens inkomster väntas öka i normal takt och bolåneräntorna ligger still.
Men allt hänger på att Mellanöstern-konflikten inte eskalerar så att inflationen tar fart och räntorna stiger, säger han till TT.





