Förra veckan låg snittpriset under 40 öre per kilowattimme, vilket är första gången sedan september förra året som det är under 40 öre.
JUST NU: Billigaste elpriset på över ett halvår


Mest läst i kategorin
Den här veckans elpris beräknas hamna strax över 40 öre eftersom vinden avtar något, enligt elbolaget Bixias elprisrapport.
Under förra veckan då det blåste mycket stod vindkraften för 16 procent av Sveriges totala elproduktion. När vindkraften ökar pressar den bort den dyrare kraften vilket gör att elpriset sjunker. Vidare används det mindre el när det är varmare väder, förklarar Bixia.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Bredbandsval.se är en oberoende tjänst som gör det enkelt att jämföra och beställa bredband och TV-paket på nätet. Vi är stolta över att varje månad kunna hjälpa tusentals svenskar att göra ett aktivt bredbandsval och spara mycket pengar! Som användare kan du alltid lita på att vi står på din sida. Och du, tjänsten är helt kostnadsfri.









