Dagens PS

Aktie slaktas 41 procent efter chockrapport

Dramatiska ras på Londons börsgolv efter dagens stora rapportbesvikelse i matjätten Carpetright. (Foto: TT)
Dramatiska ras på Londons börsgolv efter dagens stora rapportbesvikelse i matjätten Carpetright. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 19 jan. 2018Publicerad: 19 jan. 2018

Dramatiska ras på Londons börsgolv efter dagens stora rapportbesvikelse.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det tuffa läget i detaljhandeln fortsätter och på fredagen utfärdar den brittiska mattkedjan Carpetright en vinstvarning, rapporterar BBC.

Det är en betydligt sämre än väntad försäljning efter julen som gör att vinsten för helåret kommer att bli långt under analytikernas förväntningar.

Försäljningen direkt efter julen var ned 7,1 procent i jämförbara butiker i Storbritannien, uppgav Carpetright.

För den längre perioden på elva veckor som avslutades den 13 januari uppgick nedgången till 3,6 procent.

Som en följd av den svaga efter-julförsäljningen bedömer nu bolaget att vinsten landar på mellan 2 och 6 miljoner dollar. Det kan ställas i förhållande till analytikernas väntade 14 miljoner pund. På Londonbörsen handlades Carpetright-aktien vid 10.20-tiden ned 41 procent.

Carpetright har mer än 400 butiker i Storbritannien och ytterligare 100 i Irland och Benelux.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Vänsterpartiet
Spela klippet
Makro

Vänsterpartiet: "Sverige har fått på sig en tvångströja"

08 nov. 2025
ANNONS
ANNONS