USA och Kina kommer förmodligen att nå ett temporärt handelsavtal när parterna möts i Washington nästa månad.
Kinesisk chefsekonom tror på handelsavtal


Mest läst i kategorin
Det uppger Chen Wenling, chefekonom vid tankesmedjan China Centre for International Economic Exchanges, till South China Morning Post.
Enligt chefekonomen vid tankesmedjan, som av Telegraph beskrivs ha nära kopplingar till den kinesiska regeringen, behöver USA skjuta upp implementeringen av importtullarna och inte införa några nya för att ett avtal ska kunna bli av.
I utbyte skulle Kina kunna åta sig att köpa amerikanska jordbruksprodukter som sojabönor och fläskkött, även om det enligt Chen Wenling inte är nödvändigt då hon anser att Kina nu har övertaget i handelskriget mot USA.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.