Enligt USA:s utrikesministrer Rex Tillerson är tålamodet med Nordkorea slut.
USA hotar Nordkorea militärt: "Lämpligt svar"


Mest läst i kategorin
Han deklarerar att “alla alternativ”, däribland ett militärt ingripande, ligger på bordet.
Det här sade Ttillerson vid ett besök i Seoul i dag, fredag, enligt Bloomberg News, rapporterar Nyhetsbyrån Direkt.
“Vi vill inte att saker ska leda till en militär konflikt men det står klart att om Nordkorea vidtar åtgärder som hotar Sydkorea eller USA, så kommer det att mötas av ett lämpligt svar”.
I strategin från USA:s sida finns en rad steg och åtgärder, däribland sanktioner. Men några nya samtal om Nordkorea är inte aktuellt i FN:s säkerhetsråd om inte landet ger upp sitt vapenprogram.
Rex Tillerson betonar att USA fortsätter installera missilförsvarssystemet Thaad i Sydkorea och hoppas att Kina ska sluta straffa Sydkorea som en följd av det.
MISSA INTE: Här spränger Nordkorea grannlandet – i fantasin >
LÄS ÄVEN: Döde diktatorn avslöjad i “förbluffande” inspelning >

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.