Ovanlig Mercedes-Benz på auktion för upp mot 86 miljoner

Mercedes-Benz AMG CLK GTR
Mercedes-Benz AMG CLK GTR. (Foto: Gooding & Company/Josh Hway)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 23 juli 2021Publicerad: 23 juli 2021

Mercedes-Benz AMG CLK GTR byggdes bara i 25 versioner – nu är en av dem till salu på auktion. Priset väntas hamna på motsvarande mellan 69 och 86 miljoner kronor.

Det är en bil som företagen tvingades till att göra, Mercedes-Benz AMG CLK GTR, som är till salu på auktion. Mercedes-Benz och AMG gick ihop för att bygga en racingbil rekordsnabbt till det då splitternya FIA GT Championship 1997, skriver BBC Top Gear.

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

(Foto: Gooding & Company/Josh Hway)

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Ett krav för deltagande i serien var att minst 25 bilar av samma typ men avsedda att köras på vanliga vägar skulle finnas – så Mercedes-Benz och AMG byggde bilarna som en lite avskalad version för att klara av kraven i serien. Racingbilen fullständigt dominerade i loppen och vann mästerskapet både 1997 och 1998.

De 25 produktionsbilarna har sedan dess blivit en eftertraktad raritet i motorvärlden, och nu är en av dem till salu på auktion, med ett förväntat slutpris på mellan 8 och 10 miljoner dollar – motsvarande 69 till 86 miljoner kronor.

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Bilen har en V12-motor på 6,9 liter, strax över 600 hästkrafter, ett vridmoment på 572 nm och en maxhastighet på över 340 kilometer i timmen. Inte för att det har testats särskilt mycket på den versionen som är till salu – bilen har rört på sig extremt lite, bara 144 mil. Auktionsbolaget Gooding & Co säger att den såldes i Tyskland 1997 och sedan vidare till nuvarande ägare 2018.

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Interiören är väldigt 1990-tal. (Foto: Gooding & Company/Josh Hway)

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

Läs mer:
Mercedes omkörda av BMW – chipbrist krossar tillväxten