En ikonisk bilmodell med en legendarisk ägare.
Nu kan du bli ägare till Diego Maradonas Porsche 911 Cabriolet.
Maradona togs av polis efter att ha dragit upp bilen i 180 km/h och kört mot rött mitt i Sevilla.
Maradonas Porsche på auktion för jättesumma
Diego Armando Maradona gick ur tiden den 25 november 2020, men för många är den geniale fotbollsspelaren odödlig. Få idrottsmän från 1900-talet är lika legendariska och mytomspunna som argentinaren.
Maradona var en älskare av exklusiva sportbilar och nu har en unik möjlighet att förvärva maestros Porsche 911 Carrera 2 från 1992 dykt upp. Bilen levererades ny till Maradona i november 1992 när han gjorde sin sista säsong i Europa. Nu bjuds den ut på Bonhams Paris-auktion.
Efter att ha hjälpt Argentina vinna VM-guld 1986 med Guds hand-målet och hjälpt Napoli vinna både Serie A-titlar och Uefa-cupen värvades Maradona till Sevilla 1992. Priset var 750 miljoner pesetas.
Fansen välkomnade Maradona som en hjälte till Sevilla och han utnämndes till lagkapten. Maradona köpte också en stilenlig bil: En av endast 1200 tillverkade Porsche 1200 964 Carrera 2 Cabriolet Turbo Look. Bilen har en skönsjungande boxersexa på 3,6-liter och 250 hk och är lättare än en vanlig Porsche 964. Toppfarten var för tiden ansenliga 260 km/h.
Maradona hade en lika tung högerfot i bilen som vänsterfot på fotbollsplanen. Vid ett tillfälle stoppades han av polis efter att kört mot rött och dragit upp Porschen i 180 km/h mitt i Sevilla.
Maradonas säsong i Sevilla blev ingen succé och redan i juni 1993 lämnade han klubben, det kom att bli den sista säsongen i Europa. Porschen såldes till en privat ägare på ön Mallorca som behöll den i tjugo år innan den passerade genom händerna på flera franska samlare. Trots 12 000 mil sägs bilen vara nästan som när Diego Armando hämtade ut den från Porsche och Saab-handlaren i Sevilla 1992.
– Vi är mycket glada över att kunna presentera denna tidstypiska 90-tals Porsche med sin mycket färgstarka och unika härkomst, som kommer att tilltala många fotbollsentusiastiska samlare världen över, säger Paul Darvill, Bonhams European Auctions Manager.
Auktionen går av stapeln i början av mars och Maradonas Porsche förväntas inbringa uppemot två miljoner kronor. Det är omkring tre gånger mer än vad en Porsche 964 cabriolet betingar utan den unika proveniensen.