På auktion: Steve McQueens 1972 Mercedes-Benz 300 SEL

Steve McQueens Mercedes-Benz
Steve McQueens Mercedes-Benz från 1972. (Foto: Bring a Trailer)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 17 mars 2022Publicerad: 17 mars 2022

Vill du köra som en kung? Nu finns Hollywood-ikonen Steve McQueens extremt coola Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 från 1972 ute på auktion.

Många känner nog igen raderna “You feel like Steve McQueen, when you’re driving in your car” från låten “Moviestar” med svenska Harpo från 1975. Nu har du chansen att få just den känslan – en av hans bilar är nämligen till salu.

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 byggdes mellan 1968 och 1972 i så lite som 6 526 exemplar – vilket har gjort bilen till en nutida samlarikon bland veteranbilsentusiaster.

En sådan bil som tidigare ägts av Hollywood-ikonen Steve McQueen har listats för auktion på Bring a Trailer. Den importerades 1972 av McQueens filmbolag Solar Productions, och kördes av skådespelaren till hans död 1980. Sedan dess har den cirkulerat runt bland några få dedikerade samlare, skriver Robb Report.

Mercedes-Benz motor

(Foto: Bring a Trailer)

Steve McQueens Mercedes-Benz

(Foto: Bring a Trailer)

Steve McQueens gamla Mercedes-Benz skickades till Kienle Automobiltechnik i Tyskland 2012 för en restaurering som kostade 125 000 euro och sägs nu vara i nyskick. Den senaste ägaren har bara kört den 160 mil, och den har gått 13 000 mil totalt. Under huven finns en 6.3-liter M100 V-8-motor.

Steve McQueen var en motorentusiast och många av hans gamla fordon har sålts för höga priser. I skrivande stund är priset för denna Mercedes-Benz uppe i 52 555 dollar för bilen, med en vecka kvar på auktionen.

Läs även: Klassisk E-Type körd av Steve McQueen nu ute på auktion