Ferrari glömd i garaget – nu på auktion

Ferrari 365 GT 2+2
Ferrari 365 GT 2+2 hamnar på auktion efter flera årtionden i ett garage. (Foto: Aguttes)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 22 nov. 2023Publicerad: 22 nov. 2023

Den behöver dammas av ordentligt. Denna Ferrarin har nämligen suttit i ett franskt garage de senaste 40 åren. Men nu är det dags för auktion i Paris.

Om du befinner dig i Paris under helgen så kan du vara med på Aguttes-auktionen för samlarbilar under söndagen.

En av bilarna som kommer vara med på plats är en 1968 Ferrari 365 GT 2+2. Trots att den har stått och samlat damm i ett franskt garage i över fyra årtionden, och med största sannolikhet kommer behöva fräschas upp en hel del, så beräknas den inbringa runt 150 000 euro på auktionen.

Ferrari V-12 motor som lockar mest

Det som kanske lockar mest är den kraftfulla Colombo 4,4-liters V-12 motorn under huven, som har 320 hästkrafter, åtminstone som ny – och som antagligen kan behöva en del service. Eller varför inte den svarta klädseln som består av Franzi-läder, även om den är något sliten.

Ferrari 365 GT 2+2
V-12 motorn kanske behöver fixas till en aning. (Foto: Aguttes)

Ferrarin köptes först av en belgisk apotekare sommaren 1968, som hade bilen i tio år och körde runt den i 34 000 kilometer.

Ferrari 365 GT 2+2
Dammig i ett franskt garage – Ferrari 365 GT 2+2.(Foto: Aguttes)

Har inte använts på 42 år

Sedan togs den över av en fransk läkare som hade den i några år innan han satte av bilen, och den har därmed inte använts på 42 år. Även om sportbilen har samlat damm i årtionden så innebär det samtidigt att dyrgripen har varit skyddad från vädrets makter, och inte samlat på sig ytterligare körda kilometer. berättar Robb Report.

1968 Ferrari 365 GT 2+2
Svart läder på insidan, som är sprucken på sina håll, men det ger den där klassiska looken. (Foto: Aguttes)

Läs även:

Makalös svensk Ferrari säljes: Ska gå för 40 miljoner – Dagens PS

Unik Ferrari till salu: Väntas gå för 400 miljoner – Dagens PS

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin