Ska ha stulit kretsar och en datorserver från forskningslabben vid Apples huvudkontor i Cupertino.
Ex-anställd gripen för stöld av hemlig teknik


Mest läst i kategorin
En tidigare anställd inom Apple har gripits för att ha stulit affärshemligheter kring självkörande bilar, rapporterar Engadget.
Xiaolong Zhang uppges ha stulit kretsar och en datorserver från forskningslabben vid huvudkontoret i Cupertino. Detta gjorde han för att ha tillgång till filerna samtidigt som han tog på sig ett nytt uppdrag i Kina efter att ha varit pappaledig.
Enligt Reuters ska Xiaolong Zhang ha tagit hårdvaran från labben för att kunna kräva en ny position på Apple och trodde att detta skulle hjälpa honom.
Den nya arbetsgivaren för Xiaolong Zhang i Kina är elbilsstartupen Xiaopeng Motors och ska enligt uppgift inte vara inblandade.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.









