USA:s justitiedepartement har valt att åtala den kinesiska telekomjätten Huawei, två dotterbolag och finanschefen Meng Wanzhou, rapporterar Ekot.
USA åtalar Huawei för brottsvåg


Mest läst i kategorin
Listan över brott är lång från justitiedepartementet som misstänker Huawei för bland annat bankbedrägeri, stöld av företagshemligheter och brott mot Iran-sanktionerna.
Meng Wanhzou sitter sedan tidigare anhållen i Kanada efter att USA begärt henne utlämnad på misstankar om brott mot Iran-sanktionerna.
Åtalet kommer i en tid när USA och Kina senare i veckan ska träffas för att fortsätta handelsförhandlingarna. USA:s handelsminister Wilbur Ross har sagt att Huawei-frågan är separat från förhandlingarna men på marknaderna under måndagen blev reaktionen negativ på åtalsuppgifterna.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Inred ditt hem – inifrån och ut – med smarta armaturer, lampor, lampknappar, plugs och smarta övervakningskameror och sensorer. Med smart belysning och hemsäkerhet från Philips Hue kan du göra mer än du trodde var möjligt. Just nu pågår decemberrean för fullt med 30 % på en mängd produkter.









