Leksakstillverkaren Lego är för fjärde året i rad etta på listan över världens mest ansedda företag, rapporterar CNBC. Det är Reputation Institute som ligger bakom undersökningen med över 80.000 intervjuade personer i 15 länder.
Danska Lego mest ansedda företaget – igen


Finwire
Uppdaterad: 11 mars 2020Publicerad: 04 mars 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Legos innovationer, investeringar i personalutbildning och fokus på kvalitet är det som hjälper bolaget behålla det goda ryktet, enligt Reputation Institute.
Lego följs av Disney och båda bolagen har varit topp 10-bolag varje år sedan 2011.
De övriga topp 10-lagen är Rolex, Ferrari, Microsoft, Levi Strauss, Netflix, Adidas, Bosch och Intel.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Fakturera utan företag – tryggt, enkelt och prisvärt

Invozio erbjuder företag effektiva och transparenta lönehanteringslösningar för konsulter och anställda, utan dolda avgifter, endast 1,4 % per faktura. Vi tar hand om allt från bokföring och skatter till årsredovisningar, så att du kan fokusera på tillväxt och minska administrativa kostnader.
Jag vill ha mer info!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









