Åtta av tio dagligvaruhandlare anser att påskhögtiden är näst viktigast. Överst rankas förstås julen. Men vad lägger vi i påskägget? Här har du svaret.
Påsken näst viktigast – det finns i påskägget


Mest läst i kategorin
Svensk Handels handelsbarometer, som refereras av TT, visar att påsken alltjämt är näst viktigast för handlare, även om Black friday knappar in, skriver TT.
Allra mest köper påskfirarna ägg följt av sill och lax, enligt en konsumentundersökning som Svensk Handel också står bakom.
Där framgår att tre av fyra planerar att ge bort ett påskägg i år, varav godis är vanligast i påskägget
27 procent av de tillfrågade uppger att de tänker dra ned på årets påskfirande medan 61 procent svarar att de tänker fira som vanligt.
Fem procent säger att det blir ett stort påskfirande.
Andel av handlarna som tycker att respektive högtid är viktig för företagets försäljning:
1. Jul, 72 procent
2. Påsk, 46 procent
3. Black friday/Black week och midsommar, 35 procent
4. Nyår, 34 procent
5. Mors dag, 28 procent
Källa: TT
Läs även: Stefan Löfven: Stanna hemma i påsk! »

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Talenoms mål är att förbereda korrekt, tillförlitlig och aktuell finansiell information så att företagare, ledning och andra kan fatta välgrundade datadrivna beslut som gör det möjligt för deras företag att frodas. Utveckla ditt företag. Vi tar hand om resten.









