Handlarna har länge varit oroliga. Men det kommer även i fortsättningen gå bra att sälja fisk och räkor i Feskekörka.
Fisken stannar i Göteborgsklassikern


Jonas Carlsson
Uppdaterad: 25 okt. 2019Publicerad: 25 okt. 2019
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
SvD Näringsliv skriver om beslutet där fastighetsbolaget Higab gett klartecken till att handlarna får flytta tillbaka efter den renovering som genomförs med början nästa höst.
Handlarna har länge varit oroliga för om handeln skulle kunna fortsätta bedrivas i lokalerna eller om Feskekörka skulle användas till något annat. Även lokalbefolkningen har uttryckt samma oro.
“Vi måste självkritiskt konstatera att vi varit otydliga, och därför oroat många göteborgare i onödan”, säger Anders Sundberg, styrelseordförande i Higab, enligt ett pressmeddelande.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS