Dagens PS

Ännu en metropol nobbar Voi

metropol nobbar Voi
Enligt vad Breakit erfar har svenska elscooter-jätten Voi förlorat den viktiga upphandlingen i London. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 18 maj 2021Publicerad: 18 maj 2021

Nytt bakslag för svenska elscooter-företaget Voi. Enligt vad Breakit erfar får bolaget nu nobben även i London.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Förra sommaren blev elscooter-pionjären Voi snuvad på att bli ett av tre bolag att ställa ut sina elscootrar i Frankrikes huvudstad Paris.

Enligt Breakit har företaget nu även förlorat upphandlingen i London till rivalerna Lime, Tier och Dott.

“Även om beslutet i London bara gäller ett pilotprojekt i upp till två år, och är i lite mindre skala, får det betecknas som ett rejält bakslag för den svenska elscooter-jätten”, skriver Breakit som sökt Voi för en kommentar.

Bolagets kommunikationschef meddelar dock att man inte vill kommentera upphandlingen i London innan något är officiellt.

Läs mer här.

Läs även: Så högt värderas Voi efter nya finansieringen »

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS