Det går bra för alkoholmonopolet – Systembolaget redovisar en ökning av rörelseresultat med 39,4 procent och slog nytt rekord under midsommarveckan.
Systembolaget slog nytt rekord i midsomras


Mest läst i kategorin
Systembolagets gör ett rörelseresultat på 182 miljoner kronor i andra kvartalet, vilket kan jämföras med ett rörelseresultat på 130 miljoner kronor i Q2 i fjol.
Enligt Systembolaget beror resultatförbättringen på ökad försäljning i butikerna, särskilt under midsommarveckan var det “högtryck” med tre miljoner kunder som handlade i butikerna runt om i landet.
Det var till och med “besöksrekord” under en midsommarvecka, skriver Systembolaget i ett pressmeddelande.
Vd:n kommenterar den starka rapporten
“När vi möter kunderna utgår vi ifrån deras behov och vårt uppdrag, att sälja med ansvar och god service och informera om alkoholens risker. Vi vill att kunderna ska uppleva samma kunniga, inspirerande och omtänksamma service och ansvarsfulla försäljning oavsett var de möter oss. Under kvartalet har vi bland annat lanserat nyheter i vår app där kunderna kan söka och hitta drycker och få kunskap och information”, säger Ann Carlsson Meyer, vd på Systembolaget.
Systembolaget konstaterar även att det förbättrade rörelseresultatet hänger ihop med ett högre bruttoresultat och minskade administrativa kostnader.
“De minskade kostnaderna hänför sig främst till en positiv engångseffekt från den omstruktureringsreserv som gjordes i samband med omorganisationen på huvudkontoret 2022”, säger Merlin Poljak, ekonomichef på Systembolaget.
Systembolagets Q2-resultat i korthet:
Försäljningsvolymen uppgick till 157,7 (154,3) miljoner liter vilket är en ökning med 2,2 procent, främst drivet av det varma vädret i maj och juni.
Nettoomsättningen ökade till 10 463 (10 016) MSEK.
Rörelseresultatet uppgick till 182 (130) MSEK.
Periodens resultat uppgick till 165 (54) MSEK.
Läs även: Systembolaget får kritik: “Avskaffa skitmonopolet” Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.








