Två tredjedelar av företagen tror i ny enkät att resultatet blir ungefär som 2019.
Svenska företag i Kina åter vid gott mod


Mest läst i kategorin
Det är ett klart uppsving i förhoppningarna jämfört med i februari i år då 90 procent av förtagen med verksamhet i Kina fruktade att coronapandemin skulle påverka deras affärer negativt.
Det här rapporterar Dagens Nyheter med hänvisning till den rapport som Business Sweden, Svenska Handelskammaren och svenska ambassaden i Kina då hade släppt.
Men i den nya undersökning som Svenska Handelskammaren och Business Sweden gjort ser alltså merparten av företagen ljust på framtiden, även om 75 procent tror att coronaviruset kan ha en negativ påverkan på affärerna.
“Många hade nog ännu högre förväntningar på utvecklingen i år. Men samtidigt har ekonomin i Kina kommit igång snabbare än på andra håll i världen. Det kan förklara att de har blivit mer positiva jämfört med i början av året”, säger Joakim Abeleen, chef för Business Sweden i Kina, till Dagens Nyheter.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Talenoms mål är att förbereda korrekt, tillförlitlig och aktuell finansiell information så att företagare, ledning och andra kan fatta välgrundade datadrivna beslut som gör det möjligt för deras företag att frodas. Utveckla ditt företag. Vi tar hand om resten.








