Ny prognos från Arbetsförmedlingen pekar på kraftig ökning av långtidsarbetslösa.
Långtidsarbetslösheten skenar i väg i landet


Mest läst i kategorin
Det här uppger TT och konstaterar att avmattningen i ekonomin sätter avtryck på arbetsmarknaden.
“Vi ser en dämpad efterfrågan på arbetskraft men från en mycket hög nivå”, säger Annelie Almérus, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen, till nyhetsbyrån.
Arbetslösheten väntas stiga från 6,8 procent i år till 7,4 procent 2021, enligt Arbetsförmedlingens nya prognos.
Samtidigt spår Arbetsförmedlingen att nivån på långtidsarbetslösheten blir den högsta sedan 1990-talet.
Det handlar om personer som varit arbetslösa ett år eller längre.
Bakom den ökande arbetslösheten döljer sig en försämrad konjunktur, ett glapp mellan vad arbetsgivarna efterfrågar i förhållande till de arbetslösas kompetens samt att de subventionerade anställningarna minskat.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.








