Dagens PS

H&M:s nya vd: Så lyckas du i näringslivet

H&M
H&M:s vd Helena Helmersson är på strålande humör efter pangrapporten. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 17 feb. 2020Publicerad: 17 feb. 2020

Handelsstudenter fick tips av Helena Helmersson, som tagit över som vd för klädjätten.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Handelsstudenter fick tips av Helena Helmersson, som tagit över som vd för klädjätten.

Helena Helmersson är numera H&M:s vd sedan Karl-Johan Persson meddelat sin avgång i samband med senaste resultatrapporten den 30 januari.

Karl-Johan Persson föreslås efterträda pappa Stefan Persson som styrelseordförande för H&M i samband med den kommande årsstämman.

Helena Helmersson, nya vd:n, började arbeta på H&M redan 1997 men hon har även ett förflutet bland annat som student på Handelshögskolan i Umeå, och det är studenterna där som nu fått ta del av hennes goda råd om hur man blir framgångsrik i näringslivet, berättar Dina Pengar i Expressen med hänvisning till VK (obs, inloggning krävs).

I samband med sitt framträdande på Handelshögskolan i Umeå sade Helena Helmersson, som är 46 år och född i Skellefteå, bland annat att H&M måste fortsätta sin globala miljö- och klimatagenda.

Men hon förklarade också för studenterna vad som är nyckeln till framgång i karriären.

”Följ din passion. Älta inte misslyckanden utan försök blicka framåt”, tipsade hon bland annat.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS