Krisstöden till pandemidrabbade företag förstärks och förlängs, men helt nöjd är inte intresseorganisationen Företagarna.
Företagarna: Rimligt att krisstöden justeras


Mest läst i kategorin
TT rapporterar på SvD.se om att Företagarna välkomnar fler och utökade stödåtgärder från regeringen.
Men det finns fortfarande “buggar” i systemet som gör att utbetalningarna tar för lång tid, anser man.
“Det faktum att man räknar in lönekostnader i nedstängningsstödet har vi sett som nödvändigt från dag ett”, säger Patrick Krassén, näringslivsexpert på Företagarna, som samtidigt tycker det är en “rimlig justering” att omsättningsstödet nu förändras till det bättre för enskilda företagare, som nu ska få ersättning vid sjukdom och föräldraledighet.
Den sänkta kostnadsräntan vid anstånd med skatten sänks, vilket också välkomnas, liksom att omställningsstödet förlängs.
Dock anser Företagarna att det fortfarande är för långa handläggningstider hos Tillväxtverket med omställningsstödetm framgår det i TT-artikeln.
Läs mer här.
Läs även: Magdalena Andersson: “Vi har ett allvarligt läge” »

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Invozio erbjuder företag effektiva och transparenta lönehanteringslösningar för konsulter och anställda, utan dolda avgifter, endast 1,4 % per faktura. Vi tar hand om allt från bokföring och skatter till årsredovisningar, så att du kan fokusera på tillväxt och minska administrativa kostnader.









