Dagens PS

Företagare som slapp straff via anställning får fängelse

Företagaren
Företagaren utreds i dag för grovt bedrägeri, bedrägeri och brukande av falsk urkund. (Foto: Unsplash)
Marc Malmaeus
Marc Malmaeus
Uppdaterad: 14 sep. 2020Publicerad: 14 sep. 2020

En företagare i Blekinge som under flera år tros ha bedrivit olika former av blufföretag döms nu till fängelse. Detta efter att Kriminalvården först gett honom uppskov på tveksamma grunder. Det är SVT som har granskat flera misstänksamma verksamheter mannen har varit inblandad i. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I april 2019 dömdes den 54-årige mannen till 1,5 års fängelse för grova bokföringsbrott, skriver SVT. Domen belades dock med uppskov då mannen erhöll en anställning på ett byggföretag.

SVT:s följande granskning visade att företaget ägdes av en person som 54-åringen delade bostad med. Dessutom saknade bolaget F-skattesedel.

Nu återkallar Kriminalvården beslutet om uppskov och verkställer fängelsestraffet. Mannen – som i dagsläget utreds för flera fall av bedrägeri – har placerats på häktet i Karlskrona, för att senare föras till en fängelseanstält.

”Kriminalvården bedömer att omständigheterna ger anledning att anta att kommer att begå nya brott. Uppskovet återkallas med omedelbar verkan”, står det bland annat i Kriminalvårdens beslut.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS