Så kan positioneringen av Stockholmsbörsens storfräsare sammanfattas, det visar en kartläggning som Di gjort av de stora institutionernas börsstrategi.
Wallenbergarna i topp och H&M i botten


Mest läst i kategorin
Tidningen har kikat på hur de allra största kapitalförvaltarna stuvar sina börsportföljer.
Med utländska huvudnoteringar inkluderade, alltså Astra Zeneca, ABB, Autoliv och Nordea, äger de 20 största kapitalförvaltarna (elva svenska och nio utländska) aktier på Stockholmsbörsen för över 3 600 miljarder kronor, och när de handlar på börsen påverkar det per automatik aktiekurserna, konstaterar Dagens Industri.
Investor mest överviktade aktien
Allra bäst gillar börsens största aktörer Wallenbergas maktbolag Investor vars aktier är mest överviktade.
Även Volvo, SCA, Hexagon och Swedbank finnspå listan över mest överviktade akttier. I den ordningen.
Omvänt är modejätten H&M den aktie som är mest underviktad, följt av Handedlsbanken, Telia, SKF och Ericsson.
Di skriver att familjen Perssons återkommande aktieräder i H&M-aktien “verkar avtändande på nästan alla kapitalförvaltare”.
I sammanställningen som tidningen gjort är Fjärde AP-fonden den enda insitution/kapitalförvaltare som överviktar klädbolagets aktie.
Läs hela artikeln.

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.
Senaste nytt

Enklare företagsliv med Fortnox företagskort
Säg hej till framtidens kvittohantering. Köp, fota – bokfört och klart.

Investera i en av världens snabbast växande regioner
Östra Afrika står inför en spännande möjlighet till ekonomisk tillväxt. Du kan vara en del av detta genom MTI Investment pågående företrädesemission. Läs mer och teckna här.