USA:s inflation sjönk i juni till den lägsta på mer än två år, rapporterar CNBC.
USA-inflationen – den lägsta på över två år


Mest läst i kategorin
Det fanns en tid för inte alltför länge sedan när den amerikanska inflationen i årstakt nådde 40-årshögsta.
Nu har trenden vänt och i stället är inflationsnivån den lägsta på årsbasis i juni på mer än två år.
Konsumentprisindex, KPI, ökade med 3 procent under månaden, det är den lägsta nivån sedan mars 2021.
På månadsbasis steg indexet, som mäter priserna på varor och tjänster, med 0,2 procent.
USA:s inflation i juni prickar nästan förväntan
Inför presentationen av inflationen var bedömningen i en Dow Jones-enkät att KPI skulle öka med 3,1 procent på årsbasis i juni och 0,3 procent i månadstakt.
”Om man rensar bort volatila livsmedels- och energipriser steg kärn-KPI 4,8% från för ett år sedan och 0,2% på månadsbasis. Konsensusuppskattningar förväntade sig respektive ökningar på 5% och 0,3%”, skriver CNBC.
För ett år sedan låg USA:s inflation på 9 procent i årstakt, vilket kan jämföras med dagens siffra.
Bedömare tror nu att den uppmuntrande prisökningsstatstiken kan ge den amerikanska centralbanken ”lite andrum” i kampen mot inflationen, det vill säga mynna ut i en paus i räntehöjningarna.
Det är åtminstone vad marknaden hoppas på och förväntar sig.
Samtidigt har Fed fokus på kärninflationen, och den ligger fortfarande långt över 2-procentsmålet.
Läs även: Ekonomer: Räntan höjs mer – så hög blir inflationen Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.








