Dagens PS

Fel väg – men rätt kurs för Teslas aktie

Testen av Teslas robotaxi fick - trots incidenter - klart godkänt av marknaden.
Margaretha Levander
Margaretha Levander
Uppdaterad: 24 juni 2025Publicerad: 24 juni 2025

Teslas robotaxi körde under första testen i Texas på fel sida av vägen och missade en sväng. Men marknaden jublade ändå – aktien rusade 8 procent på måndagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Teslas självkörande Model Y-robotaxibilar rullade i helgen ut på gatorna i Austin, Texas. Det är ett första test med inbjudna användare.

Bland de första passagerarna fanns Tesla-fans, aktieägare och innehållsskapare på X och YouTube.

Flera testare vittnade om smidiga resor utan problem Teslas CEO Elon Musk delade själv deras inlägg på sin plattform X. Men samtidigt visades flera incidenter på sociala medier, vilket snappades upp av amerikanska medier.

Enligt en video publicerad av The Verge körde en av Teslas robotaxibilar fel väg på en gata efter att ha missat en vänstersväng.

Fordonens beteende uppmärksammades även av USA:s trafiksäkerhetsmyndighet NHTSA. Myndigheten har, enligt Bloomberg News, begärt in information från Tesla efter att ha sett klippen. Tesla har inte kommenterat saken.

Stark marknadstro på Teslas robotaxi – aktien rusade

Men trots dokumenterade incidenter så reagerade börsen kraftigt positivt. Tesla-aktien stängde 8 procent upp måndagen. Bakom uppgången finns förväntningar på att Teslas robotaxi kan öppna för helt nya intäktsströmmar i bolaget – oavsett om tekniken är helt färdig eller inte.

Läs även: Musks robotaxi blir billig men inte förarlös

Läs även: “Jag slog i dörren och slungades in i nästa bil” – stämmer Waymo efter olycka med robotaxi

ANNONS
Marknaden ser positivt på testen av Teslas robotaxi i Austin, Texas – ny marknad kan vänta – och aktien stängde rejält upp på måndagen.. Bild: TT
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

10 nov. 2025

“Ooof, det där ser inte bra ut”

Ett klipp publicerades på Reddit-forumet r/SelfDrivingCars, där en användare påpekade att bilen misslyckades med att svänga i en korsning och sedan körde på fel sida om en dubbel gul linje.

“Ooof, det där ser inte bra ut”, kommenterade en följare.

En annan spekulerade i att en fjärrstyrd operatör kan ha ingripit, vilket i så fall skulle antyda att bilen inte självkorrigerade.

Läs även: Musk lovade framtiden – Tesla rullar ut en kompromiss, Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Margaretha Levander
Margaretha Levander

Erfaren ekonomijournalist baserad i USA och Silicon Valley, med fokus på teknik, börs och makroekonomi.

Margaretha Levander
Margaretha Levander

Erfaren ekonomijournalist baserad i USA och Silicon Valley, med fokus på teknik, börs och makroekonomi.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS