Dagens PS

Telekomjättar går bet på grön Stockholmsbörs

Stockholmsbörs
Stockholmsbörsen inleddes under fredagen på plus, telekombolagen undantaget. (Foto: Pixabay)

Efter en torsdag som både fick öppna och stänga på minus slog Stockholmsbörsen upp sina portar på grön kvist. Om än utan några större överraskningar och nedåtgångar för telekombolagen.

När det stormar och rasar i Asien är det desto lugnare i Sveriges avlånga land. Efter en deppig torsdag då både Hemnet och SBB förlorade mark, kan vi konstatera att fredagens handel åtminstone börjar bra.

Dock har historien lärt oss att inte jinxa.

Glad trio på en procent

Vi inleder med Alfa Laval som fick en bra start på börsen och steg med närmare 1 procent.

På uppsidan befann sig även strömningstjänsten Viaplay, som efter en mycket ansträngd tid, även de gick plus 1 procent.

Till denna samling enprocentare sällade sig även fastighetsbolaget SBB efter gårdagens tapp.

Nedgång telekom

Åt motsatt håll drog däremot telekombolagen Telia, Ericsson och Tele 2 denna fredag, som tappade mellan 0,5 till 1 procent.

Det avslutar affärerna på en grön Stockholmsbörs där såväl breda OMXSPI-index som storbolagsindexet OMXS30 klev upp med 0,2 respektive 0,3 procent.

Läs även:

Tokyobörsen faller på oväntat låg tillväxt

Hemnet och SBB föll på röd börs