Dagens PS

Swedbank ser inget alternativ till aktier

Swedbank har en starkare tilltro inför 2020 och bedömer att det finns goda förutsättningar för en period av omallokering till aktier framöver. (Foto: TT)
Swedbank har en starkare tilltro inför 2020 och bedömer att det finns goda förutsättningar för en period av omallokering till aktier framöver. (Foto: TT)

Banken har en starkare tilltro inför 2020 och bedömer att det finns goda förutsättningar för en period av omallokering till aktier framöver.

Swedbank har en starkare tilltro inför 2020 och bedömer att det finns goda förutsättningar för en period av omallokering till aktier framöver.

”Alternativen till avkastning lyser till stor del med sin frånvaro. Vi ser en global ekonomi som växer måttligt och räntor som förblir låga under en avsevärd tid framåt. Nyckeln till fortsatt minskad rädsla för en recession ligger dels i ytterligare klarhet kring fas-1 avtalet mellan USA och Kina gällande handel samtidigt som det krävs en fortsatt förbättring i de många nedtryckta konjunkturbarometrarna”, skriver banken.

Swedbank har övervikt för aktier. Övervikten för Sverige har dock neutraliserats efter en stark utveckling för Stockholmsbörsen. Fokus ligger kvar på de konjunkturkänsliga sektorerna.

Banken gör inga förändringar i portföljen.

Mest lästa i kategorin

Renault-bilar.

Renault står emot krisen bättre – men ett bilmärke tappar fart

30 okt. 2026
Wall Street rasar

Rekordras på Wall Street – Alphabet tappade 4 777 miljarder kronor på en dag

29 okt. 2026
Microsoft

Storslam för Microsoft – obligationsförsäljning övertecknad mer än fyra gånger

30 okt. 2026