Stämningen på de amerikanska börserna var minst sagt dyster. Federal Reserves akuta sänkning av styrräntan på söndagskvällen ned till intervallet 0 till 0,25 procent och aviserade köp av statspapper och andra tillgångar till ett värde av 700 miljarder dollar ökade snarast investerarnas oro.

ANNONS

USA:s president Donald Trump sade att coronaviruset kan bli uthålligt och att det värsta kan vara över i USA i juli-augusti eller rent av senare. Trump uppgav också att ekonomin kan vara på väg mot recession. S&P 500-index föll med 12 procent och hade sin sämsta börsdag sedan 1987.

På den breda marknaden sjönk S&P 500-index med 11,98 procent till 2 386,13. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -12,18 procent som lägst och -5,46 procent som högst.

Teknologitunga Nasdaq Composite backade med 12,32 procent till 6 904,59. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -12,60 procent som lägst och -5,75 procent som högst.

Sektormässigt hade dagligvaror den bästa utvecklingen, minus 6,99 procent, medan fastigheter noterades för den svagaste utvecklingen, minus 16,55 procent.

Räntan på den amerikanska tioårsräntan sjönk 23 punkter till 0,72 procent.

Brentoljan backade 11,23 procent till 30,05 dollar och WTI-oljan sjönk 9,33 procent till 29,55 dollar.

Guldpriset föll 1,99 procent till 1 486,50 dollar.

ANNONS
ANNONS

Dollarn försvagades till 1,1183 mot euron, från 1,1104 dagen innan.

IndexKursDiff i dag
DJIA 3020 188,52-12,93%
S&P 5002 386,13-11,98%
Nasdaq Composite6 904,59-12,32%
TSE (Toronto)12 360,40-9,89%
Sällanköp714,98-12,08%
Dagligvaror541,45-6,99%
Energi208,41-13,63%
Finans327,87-13,99%
Hälsovård948,61-9,99%
Verkstad468,10-11,45%
Material257,52-11,44%
Fastigheter181,99-16,55%
IT1 271,40-13,92%
Kraft256,95-11,54%
Telecom141,15-10,44%
Källa: Factset