Dagens PS

Stockholmsbörsen rasar efter sorgedygnet i USA

Stockholmsbörsen
Fredagen ser inte ljus ut för Stockholmsbörsen. Foto: Unsplash
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 10 mars 2023Publicerad: 10 mars 2023

Stockholmsbörsen går en dyster fredag till mötes igen. Detta efter att flera tunga amerikanska nyheter skakat de svenska portföljerna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

På torsdag förmiddag såg det mörkt ut för Stockholmsbörsen, men som efter lunch lyckades rädda upp till ett resultat snubblande nära nollstrecket.

Men fredagen ser desto dystrare ut. Efter att de amerikanska bankerna kraschlandat smittades Wall Street av en rejäl sänka. Det har Dagens PS skrivit om tidigare. – och det har också smittat av sig på Stockholmsbörsen.

MISSA INTE: Han får 800 000 kronor i elstöd för ett enda hushåll: “Motsvarar stödet till 77 villor”

Stockholmsbörsen nedåt hela veckan

På fredagen är det framförallt storbanker och andra stora företag som släpar med sig resten av både storbolagsindex och det breda OMX-indexet ner i avgrundens mörker inför stängningen.

Det rapporterar Dagens Industri på fredag förmiddag.

Om nedgången håller i sig över dygnet innebär det att det breda index tappat fyra handelsdagar i rad.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

10 nov. 2025

Amerikansk storbank kraschar

Silicon Valley bank kraschade ordentligt på torsdagskvällen med 60 procents tapp. Nu tvingas banken sälja stora delar av sin portfölj – ett dåligt tecken för framtiden. Det drog med sig flera andra företag. Bland annat Bank of America tappade 6 procent över handelsdygnet.

ANNONS

I skrivande stund är Stockholmsbörsens trend fortsatt på nedåtgående inför helgen.

Texten uppdateras.

Läs mer om Stockholmsbörsen:

Vill du veta mer om allt från hushållsekonomi och världsekonomi? Klicka här för att ta del av vår fiffiga nyhetstjänst, helt gratis!

Torsdagen räddad av Stockholmsbörsens storbolag

Wall Street rasar efter bankkraschen

Ingen el, inget grönt stål, säger SSAB

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS