Dagens PS

Snöpligt slut för Fingerprint på börsen

Fingerprint
Fingerprints saga på börsen är slut. (Foto: Thomas Johansson/TT)

Det en gång så hajpade börsbolaget Fingerprints börsera är över, vilket beteknas som ”ödets ironi”.

Det är förvaltaren Richard Bråse som beskriver avnoteringen av Fingerprint så sedan han varnat för en bubbla med Fingerprint (börskurs).

Det säger han till EFN, som minns hur bolaget tidigt på morgonen den 21 mars 2017 plötsligt gick ut med en vinstvarning och ställde in utdelningen.

De förväntade intäkterna på 7,5 till 9 miljarder kronor försvann i ett nafs och en tredjedel av börsvärdet gick upp i rök.

Läs också: Fusionen: Fingerprint och Precise – så påverkas du som aktieägare DagensPS

Då lyste stjärnan starkt

Bråse glömmer inte företagets brutala kollaps, den smärtsamma krackeleringen i bolaget som under sin glansperiod spåddes en lysande framtid med sin fingeravtrycksteknik.

Fingerprint sågs som världsledande med sin affärsidé för drygt tio år sedan med en omsättning som rusade genom en växande orderstock och en aktie som gick som en raket på börsen.

Där och då pekade alla pilar uppåt för bolaget, förklarar Bråse i artikeln på Handelsbankens ekonomikanal.

”Ambitionerna om vilka bruttomarginaler de skulle kunna nå stack ut, de skulle i så fall vara världsledande. Men att ett enproduktsbolag skulle stävja all konkurrens för all framtid kändes osannolikt”, säger han.

Åtal mot Fingerprints vd

Fingerprint blev en folkaktie och var den mest handlade på Stockholmsbörsen.

Sedan vände allting snabbt och det gjorde stora insioderförsäljningar, blankningen i aktien ökade och den tidigare vd:n Johan Carlström åtalades för insiderbrott.

Vinsterna för fler än 75 000 aktieägare raderades och trots en förnyad hajp kring bolaget i samband med covid-pandemin kunde Finerrprint inte överleva. ”År 2025 uppgick omsättningen till 78 miljoner kronor medan rörelseförlusten landade på 59 miljoner kronor. Börsvärdet har nu krympt till 128 miljoner kronor och sedan toppnoteringen är aktien ned 99,96 procent”, framgår det.

Inte heller nyemissioner på flera hundra miljoner kronor har lyckats rädda verksamheten. I dag är Fingerprints sista handelsdag på börsen.

Läs även: Nytt ras för Fingerprint Cards – faller 42 procent efter emissionsbesked DagensPS

Läs mer: Nu hoppas Carlström på Högsta domstolen Realtid

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin