Dagens PS

Segersviten – Wall Street ökar för fjärde dagen

Oväntat stark inflationsstatistik fick marknadsräntorna att stiga vilket satte initial press. Börsen vände dock upp och stängde i positivt territorium för fjärde dagen i rad. (Foto: TT)
Oväntat stark inflationsstatistik fick marknadsräntorna att stiga vilket satte initial press. Börsen vände dock upp och stängde i positivt territorium för fjärde dagen i rad. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 15 feb. 2018Publicerad: 15 feb. 2018

New York-börsen hade en ny volatil handelsdag på onsdagen. Oväntat stark inflationsstatistik fick marknadsräntorna att stiga vilket satte initial press. Börsen vände dock upp och stängde i positivt territorium för fjärde dagen i rad. Uppgångarna leddes av finans- och IT-sektorn.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

På den breda marknaden steg S&P 500 index med 1,34 procent till 2 698,63. Teknologitunga Nasdaq Composite ökade med 1,86 procent till 7 143,62.

Sektormässigt hade finans den bästa utvecklingen, plus 2,32 procent, medan kraft noterades för den svagaste utvecklingen, minus 1,18 procent.

Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 7 punkter till 2,90 procent.

Brentoljan steg 2,61 procent till 64,36 dollar och WTI-olja ökade 2,38 procent till 60,60 dollar.

Guldpriset steg 21,81 dollar till 1 349,23 dollar.

Dollarn försvagades till 1,2418 mot euron, från 1,2353 dagen innan.

IndexKursDiff i dag
DJIA 3024 893,491,03%
S&P 5002 698,631,34%
Nasdaq Composite7 143,621,86%
TSE (Toronto)15 328,270,73%
Sällanköp830,181,56%
Dagligvaror560,44-0,12%
Energi503,891,40%
Finans478,182,32%
Hälsovård969,161,09%
Verkstad639,841,22%
Material377,501,31%
Fastigheter186,49-0,63%
IT1 147,851,95%
Kraft246,05-1,18%
Källa: Bloomberg
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Möjlighet – teckna i erfaren spelutvecklare
kinda brave logo svart

Den globala spelmarknaden har tagit fart och 400 miljoner nya spelare beräknas tillkomma till 2026. Särskilt det så kallade indie-segmentet växer kraftigt där börsaktuella svenska Kinda Brave är väl positionerade. Teckningsperioden för att vara med i bolagets börsresa från start pågår fram till den 22 maj.

Läs mer & teckna här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS