Dagens PS

SBB får smäll på fingrarna av Skatteverket

SBB
SBB krävs på miljonbelopp av Skatteverket. (Foto: TT)

SBB har gjort fel när man har fakturerat, anser myndigheten. Nu har koncernen fått en saftig skattenota: ”Inte rätt.”

Skatteverket underkänner den faktureringsmodell som Samhällsbyggnadsbolaget, SBB, har använt för de administrativa tjänsterna inom koncernen.

Enligt Skatteverket har SBB inte haft någon eller bara en begränsad avdragsrätt för ingående moms. Därför tvingas bolaget betala ytterligare 12 miljoner kronor i moms och skattetillägg enligt ett beslut från myndigheten, rapporterar Dagens Industri.

SBB har kortfattat uppgett att Skatteverkets synsätt inte ”är rätt”.

Läs mer: Skatteverket chockar expert: ”Ser konstigt ut” – Dagens PS

Samlar bostadstillgångar i dotterbolag

Samtidigt vill koncernen få till en ägarspridning i Sveafastigheter. Därför samlar man nu bostadsbeståndet och bostadsutvecklingsprojekt värda 29 miljarder kronor i dotterbolaget, enligt ett pressmeddelande.

På så vis vill SBB få till en ”stark plattform” för att utveckla och sköta svenska hyresbostäder. SBB planerar att överföra en stor del av sina delägda bostäder, som i dag uppgår till 7 284 lägenheter, till Sveafastigheter.

Sveafastigheter kommer att ledas av en självständig styrelse och ledning med Erik Hävermark som affärsutvecklingschef och tillförordnad vd, samt Martina Lous-Christensen som CFO. Ola Svensson tillsätts som förvaltningschef.

ECB kan förlora miljarder kronor på SBB

SBB:s företagsobligationer är nu värda hälften. ECB hävdar att centralbankens vinster genom åren kompenserar för “bieffekterna”.

Läs mer:

Ilija Batljans alla löften har kommit på skam – Dagens PS

Snaran dras åt för svenska skattefuskare – Dagens PS

Simon Kronö

Rutinerad journalist och redaktör som bevakar ämnesområden som företag och privatekonomi, men även världen.

Simon Kronö

Rutinerad journalist och redaktör som bevakar ämnesområden som företag och privatekonomi, men även världen.

Mest lästa i kategorin

Renault-bilar.

Renault står emot krisen bättre – men ett bilmärke tappar fart

30 okt. 2026
Wall Street rasar

Rekordras på Wall Street – Alphabet tappade 4 777 miljarder kronor på en dag

29 okt. 2026
Microsoft

Storslam för Microsoft – obligationsförsäljning övertecknad mer än fyra gånger

30 okt. 2026